Materjalide hooldus

MARMOR

MARMORIST TOODETE JA MATERJALIDE HOOLDAMINE


Marmor on sajaprotsendiliselt looduslik, unikaalse värvuse ja mustriga materjal. Töötasapind valmistatakse maapõuest kaevandatud marmorist, mis lõigatakse sobivaks suuruseks ning servad ja pind töödeldakse. Marmorist töötasapinnad on vastupidavad vaid õige ja regulaarse hooldamise korral.


Igapäevane puhastamine


Marmorist tasapinna igapäevaseks puhastamiseks soovitame kasutada niisket (mikrokiududest) lappi, sooja vett ja vajadusel neutraalset (pH 7) või õrnalt leeliselist (pH 8-10). Eelistada võiks neid vahendeid, mis on spetsiaalselt mõeldud looduslikule kivile, ning vältima peaks happelisi ja pleegitusaineid sisaldavaid puhastusvahendeid. Kivi pind on tundlik ka abrasiivsete materjalide suhtes – mikrokahjustusi võib tekitada nii traatkäsn kui ka juhuslik liivatera pesulapi küljes.


Plekkide vältimine ja eemaldamine


Marmor on poorne ja suure veeimavusega materjal, mis nõuab suurt ettevaatust ja kaitset mustuse eest. Kindlasti vältige kemikaalide ja söövitavate ainete sattumist marmori pinnale. Hoolikalt tuleb ümber käia ka niisuguste igapäevaste ainetega nagu kohv ja tee, õlid ja happelised puuviljad. Soovitame tekkinud plekid võimalikult koheselt eemaldada majapidamispaberi, vee ja pesuvahendiga, et mustus ei saaks kuivada ega kivisse imenduda. Raskemate plekkide eemaldamiseks soovitame kasutada spetsiaalseid marmori puhastamiseks mõeldud vahendeid. Peale vahendi kasutamist võiks pesta töötasapindu veelkord vee ja pesuvahendiga.


Kuumakahjustuste ja kriimustuste vältimine


Kuna marmor on pehmem ja poorsem kui näiteks graniit, kriimustub marmorpind üsna kergesti. Niisiis tuleks köögis toimetades kasutada alati lõikealuseid. Samuti soovitame kahjustuste vältimiseks kasutada tuliste nõude astetamisel marmorist pinnale kuumaaluseid.


Pikaajaline hooldamine

Sõltuvalt kasutusastmest ja marmori tüübist soovitame kordustöötlemist vähemalt kord aastas spetsiaalse marmori jaoks mõeldud impregneerimisvahendiga.

KVARTS

KVARTSIST TOODETE JA MATERJALIDE HOOLDAMINE


Kvartskivi on tööstuslikult toodetud materjal, mis sisaldab üle 90% ulatuses looduslikke koostisaineid ja vähemal määral muid koostisosi õige värvitooni ja konsistentsi hoidmiseks. Materjali valmistamiseks lõigatakse kvarts sobivaks suuruseks ning servad ja pind töödeldakse. Kvartsist töötasapinnad on vastupidavad, veekindlad, lihtsasti hooldatavad ja kestavad sobiva hooldamise korral väga kaua.


Igapäevane puhastamine


Kvartsist tasapinna igapäevaseks puhastamiseks soovitame kasutada niisket (mikrokiududest) lappi, sooja vett ja vajadusel neutraalset (pH 7), õrnalt leeliselist (pH 8-10) või õrnalt happelist (pH 4-6) pesuvahendit. Eelistada võiks neid vahendeid, mis on spetsiaalselt mõeldud kvartskivile, ning vältima peaks väga happelisi ja pleegitusaineid sisaldavaid puhastusvahendeid. Kivi pind on tundlikka abrasiivsete materjalide suhtes.


Plekkide vältimine ja eemaldamine


Kvartskivist pinda tuleks plekkide eest hoolikalt kaitsta. Vältige kemikaalide ja söövitavate ainete sattumist kvartsi pinnale. Parim viis plekkidest hoidumiseks on mustuse kohene eemaldamine tasapinnalt, et see ei saaks kuivada ega kivisse imenduda. Puhastamiseks peaks piisama majapidamispaberist, veest ja pesuvahendist. Tugevamate plekkide eemaldamiseks soovitame kasutada spetsiaalseid kvarstkivi jaoks mõeldud vahendeid. Peale vahendi kasutamist soovitame pesta töötasapindu veelkord vee ja pesuvahendiga.


Kuumakahjustuste ja kriimustuste vältimine


Kvartskivi ei ole täielikult kuumakindel, talub kuuma ainult lühiajaliselt ning võib termošoki tulemusena mõraneda. Tööpinnale võib jääda kuumakahjustus (nt. kuuma toidunõu põhja jälg) seetõttu, et kõrgel temperatuuril hakkab kvartskivi koostises olev vaik sulama. Näiteks tuliste esemete asetamisel peeglikilde sisaldavale pinnale. Me ei soovita kuumade esemete asetamist otse nendele pindadele isegi mitte ajutiselt. Kuigi kvartskivi on üsna kriimustustekindel, soovitame siiski võimalike kahjustuste vältimiseks kasutada alati lõikealuseid.


Pikaajaline hooldamine


Poleeritud kvartsist tasapinnad ei vaja impregneerimist, juhul kui neid kasutatakse siseruumides, kuna kvarts ei ima sisse vedelikke. Ülejäänud pinnatöötlustega tasapinnad samuti tavakasutusel impregneerimist ei vaja.